Není meteostanice, jako meteostanice

Funkce meteostanice nejsou zdaleka to jediné, co by člověka mělo zajímat při výběru meteostanice

Nechci psát o tom, jaké parametry by měla meteostanice mít, nebo od jakého výrobce by měla být. Rád bych popsal to, jak jsem uvažoval já, když jsem pořizoval svou první meteostanici a jak jsem uvažoval poté, co jsem měl již nějakou zkušenost s první meteostanicí. Nejsem meteorolog, ani profesionál v této oblasti. Mým cílem bylo sledovat chování počasí a zaznamenávat naměřené hodnoty zpětně pro vyhodnocování.

Když jsem prvně uvažoval o meteostanici, zaměřil jsem se na tyto parametry:

TFA Nexus 35.1075

Zvolil jsem tedy nakonec TFA Nexus 35.1075. Německý výrobek, přijatelná cena, ozkoušeno s weewx, bezdrátový přenos. Meteostanice mi tedy přišla jako ideální. Po vybalení z krabice jsem už o jednom parametru trochu začal pochybovat a to byla kvalita zpracování. Nemohu říct, že by kvalita byla tak špatná, ale přeci jen některé díly působily dost lacině (po roce a půl se mé obavy potvrdily, rez na některých šroubech venkovních senzorů, zažloutlý a křehčí plast). Když přeskočím technické detaily propojení meteostanice a softwaru weewx, tak meteostanice fungovala celkem dobře. Píší "celkem dobře", protože jsem narazil na to, že stanice s displejem musela být relativně dost blízko k modulu s anemometrem, který je na střeše domu. Když jsem stanici přesunul o 2m dále, již nefungovala. Tedy stanice byla cca 5m od anemometru. Pokud byla dále, informace o síle a směru větru nebyly přenášeny. Aby se spojení obnovilo, musel jsem stisknout dvě tlačítka, kterými došlo k párování zařízení. Nicméně zde nešlo ani tak dvě tlačítka, jako o to, že si toho člověk musel všimnout, že se data nepřenáší. Proto byly v naměřených hodnotách občas výpadky. Což je škoda, protože na takové zařízení se nedá úplně spolehnout. Kdybych měl např. nastavené složení markýzy při silném větru a data se nepřenášela, mohlo by dojít k nějakým škodám... situací si asi každý dokáže představit více. Další z neduhů bylo "rozlišení" srážkoměru, které bylo po 0,5mm a chybějící radiační štít na teplotním senzoru. Dokud zařízení fungovalo, neuvažoval jsem o tom, že bych pořizoval meteostanici novou, ač jsem již věděl, co bych chtěl u meteostanice jinak. Osud však asi chtěl, abych meteostanici přeci jen změnil, takže cca po 20ti měsících používání začalo docházet ke ztrátám signálu mezi stanicí a anemometrem skoro na denní bázi. Meteostanici jsem tak odnesl na reklamaci a k mému "štěstí" mi za stanici nabídli vrátit peníze. To jsem velmi rád přijal a už jsem hledal stanici novou. Již jsem měl svého tajného favorita z dob, kdy jsem se koukal po stanici první, ale její cenovka nebyla nejnižší, takže jsem jí proto zavrhl.

Davis Vantage Vue

Novým nástupcem byla meteostanice Davis Vantage Vue. Tato meteostanice řešila všechny neduhy meteostanice TFA. Bohužel k ní bylo potřeba ještě dokoupit WeatherLink datalogger, aby bylo možné data z meteostanice zpracovávat. Cenově je bohužel tato stanice cca 3x dražší a tak nemá smysl porovnávat kvalitu zpracování atd, když si za to člověk připlatí. Myslím si, že každá z těchto stanic je určena pro trochu jiné uživatele a nejsou myslím dobře porovnatelné. Mohu jen dodat, že po otevření krabice nepřišlo žádné zklamání, ale naopak jsem se utvrdil v tom, že tato meteostanice nebyla špatná volba. Tím, že se jedná o jeden kus na kterém je vše integrované, tak i montáž byla celkem snadná. Dosah signálu je vynikající a signál projde dokonce betonovým stropem o patro níže. Teplotní senzor má radiační štít, tudíž nedochází k takovému ovlivnění naměřených teplot přímým slunečním zářením. Hlavní, co jsem ocenil, je však spolehlivost. Meteostanice funguje od prvního dne po instalaci nepřetržitě bez jediného výpadku již cca rok. To je pro mě vlastnost, u které nelituji, že bylo potřeba za meteostanici připlatit.

Data z meteostanice je možné vidět na adrese: http://pocasi.milanzach.cz